środa, 18 maja 2011
Książki o II wojnie światowej

W tej liście zawarłam linki do recenzji zarówno książek historycznych jak i powieści, wszystkich związanych z tematyką drugiej wojny światowej.

powieści:

"Popiół i diament" Jerzy Andrzejewski

"Skrzypce z Auschwitz" Maria Angels Anglada

"Tworki" Marek Bieńczyk

"Paragraf 22" Joseph Heller

"Los utracony" Imre Kertesz

"Pokuta" Ian McEwan

"Angielski pacjent" Michael Odaatje

"Iskra życia" Erich Maria Remarque

"Dziewczęta z Szanghaju" Lisa See

"Dzień" Elie Wiesel

"Noc" Elie Wiesel

wspomnienia, dzienniki, pamiętniki:

"Zima o poranku" Janina Bauman

"Dziennik z getta warszawskiego" Mary Berg

 "Czarne sezony" Michał Głowiński

 "Ziele na kraterze" Melchior Wańkowicz

"Dzieci żydowskie oskarżają"

książki historyczne:

"Tajna historia podstępu w czasie drugiej wojny" Jean Deuve

"I była miłość w getcie" Marek Edelman

"I była dzielnica żydowska w Warszawie" Marek Edelman, Władysław Bartoszewski

"Bitwa o Monte Cassino" Melchior Wańkowicz

środa, 06 kwietnia 2011
Książki o wampirach

Przygotowałam listę książek o wampirach, na której znajdują się zarówno moje recenzje jak i koleżanek blogerek. Biorąc pod uwagę stale trwający szał na wampiry, książki z ich udziałem same często wpadają w ręce, stąd uzbierało mi się ich trochę. Ktoś zainteresowany tematem może znaleźć tu kolejne wampirze inspiracje. Jeśli czytaliście w sieci inne ciekawe recenzje powieści z gościnnym udziałem tych stworzeń nocy zostawiajcie linki w komentarzach.

 powieści:

"Wampir z przypadku" Ksenia Basztowa - moja recenzja

"Błekitnokrwiści" Melissa de la Cruz - recenzje Clevery

"Księga cmentarna" Neil Gaiman - moja recenzja

"Zawód: Wiedźma" tom 1 Olga Gromyko - moja  recenzja

"Zawód: Wiedźma" tom 2 Olga Gromyko - moja  recenzja

"Those who Hunt the Night" Barbara Hambly - recenzja Ninedin

"Travelling with the Dead" Barbara Hambly - recenzja Ninedin

 "Martwy aż do zmroku" Charlaine Harris tom 1 - moja  recenzja

 "U martwych w Dallas" Charlaine Harris tom 2 - moja  recenzjarecenzja

 "Klub martwych" Charlaine Harris tom 3 - moja  recenzja

"Martwy dla świata" Charlaine Harris tom 4 - moja recenzja

"Martwy jak zimny trup" Charlaine Harris tom 5 - moja recenzja

"Definitywnie martwy" Charlaine Harris tom 6 - moja recenzja

 "Martwi wszyscy razem" Charlaine Harris tom 7 - moja  recenzja

"From Dead to Worse" Charlaine Harris tom 8 - moja recenzja

"Fangland" John Marks - recenzja Ninedin

"Ostatni rejs Fevre Dream" George R. R. Martin - moja recenzja

"Zmierzch" Stephanie Meyer - recenzja Ninedin

"Wampir Lestat" Ann Rice - recenzja Arii

"Wywiad z wampirem" Ann Rice - recenzja Zaczytanej-w-chmurach

"Greywalker" Kat Richardson  -  moja recenzja

"Hotel Transylwania" Chelsea Quinn Yarbro - recenzja Ninedin

bardziej naukowo:

"Synowie Kaina, córy Lilith" Paweł Ciećwierz - recenzja Eruany

"Od Draculi do Lestata. Portrety wampira" Katarzyna Kaczor - recenzja Eruany

"Tajemnicza historia wampirów" Claude Lecouteux - recenzja Eruany

niedziela, 27 marca 2011
Książki o Japonii

W doborze mych lektur przejawia się wyraźnie jakaś taka delikatna słabość do Kraju Kwitnącej Wiśni, oczywiście nie jestem w swojej ciekawości odosobniona więc postanowiłam stworzyć kolejną listę przeczytanych przeze mnie książek, tym razem o Japonii. Czytających zachęcam do pozostawiania linków w komentarzach do innych ciekawych recenzji w sieci. A zatem łyk zielonej herbatki i zaczynamy:

"Japoński wachlarz" Joanna Bator - kobiece spojrzenie socjologa na kulturalną różnorodność Domu Słońca. Antropolożka spędziła dwa lata w Japonii pracując na tokijskiej uczelni, swoje wrażenia zdołała zapisać na niecałych 300 stronach w takich rozdziałach jak "Tokio jest jak Mars", "Imperium smaku" czy "Wodny świat kobiet".

"Bezsenność w Tokio" Marcin Bruczkowski - pierwsza książka tego autora i moim zdaniem najlepsza. Pisana na zasadzie "jak to się Polakowi w krainie skośnookich żyje", ale czyta się przyjemnie. Marcin Bruczkowski nie aspiruje do tytułu znawcy japońskich nawyków tylko po prostu opisuje kilka ładnych lat, które spędził na obczyźnie dodając do tego swój dobry humor.

"Zagubieni w Tokio" Marcin Bruczkowski - byłam tą pozycją zawiedziona, ale to pewnie dlatego, że spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Swoista próba powieściowa pisarza.

"Życie codzienne w Tokio" Dorota Hałasa - tokijski szary dzień powszedni.

"Psy i demony. Ciemne strony Japonii" Alex Kerr, cytaty - o Japonii bez zbędnych sentymentów, tak zwana "kawa na ławę". Książka ciekawa, inteligentna i szokująca. Tu nie mamy do czynienia ze zbiorkiem ciekawostek o dalekim kraju, ale z relacją długoletniego mieszkańca, który pod lupę wziął sprawy ekonomiczno-kulturalne.

Yoshiwara. Miasto zmysłów" Ethel i Stephen Longstreet - trochę historii o legendarnej dzielnicy zmysłów, gdzie prostytutki, gejsze i kobiety podobnego autoramentu żyły i oczekiwały swych klientów.

"Tatami kontra krzesła. O Japończykach i Japonii" Rafał Tomański i parę cytatów - pozycja jeszcze świeża, ciesząca się sporym zainteresowaniem. To takie mini kompendium podstawowej wiedzy o tym azjatyckim kraju i jego mieszkańcach, ton książki lekki i dowcipny.

"Hokkaido. Japonia bez gejsz i samurajów" - Zbiór reportaży, tym razem o Hokkaido.

"Świat z papieru i stalii - okruchy Japonii" pod red Aleksandry Watanuki - zbiór felietonów o bardzo różnorodnej tematyce, zagadnienia związane z historią kraju, kulturą, dużo o mandze, a nawet parę przepisów dostosowanych do możliwości kuchni polskiej. A oto czego można się przykładowo dowiedzieć z książki: Gdzie można zobaczyć uśmiech niebiańskiego smoka? Co myślą o życiu młode Japonki? Gdzie można zjeść najlepszy ramen? Gdzie w Japonii znajdziemy wiatraki? Jaka była rola Pszczółki Mai w świecie nazistowskiej propagandy?

książki autorstwa samych Japończyków:

"Poradnik ksenofoba - Japończycy" Kaji Sahoko, Noriko Hama, Jonathan Rice - króciutko i z przymrużeniem oka. Cechy narodowe, słabostki w życiu codziennym.

"Księżyc yakuzy" Shoko Tendo - o małej Japoneczce zagubionej w świecie brutalnych mężczyzn.

Wszystkich zainteresowanych literaturą i kulturą kraju odsyłam do wyzwania Literatura japońska oraz Haruki Murakami.

Tatami kontra krzesła, Rafał Tomański Świat z papieru i stali - okruchy Japonii

Tagi: Japonia
15:45, bsmietanka , Lista lektur
Link Komentarze (10) »
poniedziałek, 14 lutego 2011
Książki o miłości

Czytelnicy mojego bloga na pewno już zauważyli moją słabość do różnego rodzaju zestawień przeczytanych przeze mnie książek. Nie inaczej będzie i tym razem, a że dziś mamy osławiony dzień św. Walentego, to stwierdziłam, że wbiję się w temat. Zaczęłam się zastanawiać, które z moich lektur mówiły w wyjątkowy sposób o miłości. Nie będzie to lista najlepszych książek, lecz takich, które mnie zaciekawiły, rozśmieszyły czy wzruszyły z bardzo różnych powodów.

Najsłynniejsze miłości królów polskich, Jerzy Besala Miłość staropolska, Agnieszka LisakThe Convenient Marriage, Georgette Heyer

"Najsłynniejsze miłości królów polskich" Jerzy Besala - zacznę polskim akcentem historycznym. Autor udowadnia, że i koronowane głowy miały czasem szczęście w miłości, przy czym udaje mu się nie przynudzać (myślę, że ta ostatnia informacja może być wartościowa dla potencjalnych czytelników niekoniecznie zainteresowanych historią).

"Miłość staropolska. Obyczaje, intrygi, skandale" Agnieszka Lisak - wzloty i upadki staropolskich romansów, miłostek i małżeństw. Dużo anegdotek, ciekawa treść.

"Wichrowe Wzgórza" Charlotte Bronte - mimo mojego delikatnego rozczarowania (ponowna lektura tej powieści nie była tak satysfakcjonująca jak się spodziewałam) nie mogę pominąć tej powieści w moim zestawieniu. W końcu mamy tu czystą namiętność, miłość wymieszaną z ryzykownymi charakterkami obojga głównych bohaterów. Ona traci głowę i popada w szaleństwo, on do końca życia nie może jej wybaczyć i złości się bez przerwy.

"Gra o tron" George R. R. Martin - on władca dzikiego plemienia, ona potomkini smoków, pochodzą z różnych krain i nie znają swoich języków, ale to wcale nie przeszkadza im w spędzeniu niezwykle udanej nocy poślubnej. Zgadnijcie jak się do siebie później zwracają, oczywiście już po tym jak ona opanowała podstawy języka. Mała próbka:

"Tylko zadrapanie, księżycu mojego życia, od arakha jednego z braci krwi khala Ogo - powiedział khal Drogo w języku powszechnym. - Zabiłem go za to i Ogo też. - Potrząsnął głową i dzwoneczki w jego włosach zadźwięczały. - Słyszysz Ogo, a także Fogo jego khalakka, który był jego khalem, kiedy go zabiłem.

- Nikt nie sprzeciwia się słońcu mojego życia - powiedziała Dany - ojcu rumaka, który przemierza świat."

Mimo wszystko nie można nie ulec romantyzmowi jaki ta para roztacza wokół siebie.

"Portret Doriana Graya" Oscar Wilde - studium miłości do samego siebie. Lustereczko powiedz przecie...

"The Devil's Cube" Georgette Heyer - jedna z moich ulubionych powieści tej autorki. Starsza siostra ma niewymownie głupią młodszą siostrę (typ jak z powieści Jane Austen), której cnotę i przyszłość postanawia ofiarnie uratować. Porwanie a właściwie uprowadzenie, pościgi, skandal i dużo niefrasobliwego humoru gwarantują dobrą rozrywkę. Tymczasem on poczuł, że to ta właściwa, gdy opierająca się młódka strzeliła doń z pistoletu. Poczuł dosłownie...

"The Convenient Marriage" Georgette Heyer - młodsza siostra stwierdza, że uratuje starszą, przed niechcianym małżeństwem z pewnym bogaczem - nie ma jak uczynne rodzeństwo. Urocza i rezolutna ta istota, szybko odnajduje szczęście w tym nietypowo zawartym mariażu.

"Bez oręża" Zofia Kossak - miłość uwikłana w obowiązki królewskie, która pcha kobietę przez pół średniowiecznego świata do wybranka, który nie może się nią i tak porządnie zająć. Oczywiście, z tego wynikną same konsekwencje, dla władcy, jego państwa i wreszcie dla kochanki.

"Rebeka" - tu bynajmniej nie zrobiło na mnie wrażenia uczucie jakie żywiła bezimienna pensjonarka-druga żona do pana De Winter, ale służąca i powiernica poprzedniej pani De Winter, czyli samej Rebeki. Owa istota żyła życiem swej Rebeki, kochała jedynie ją i miała nie całkiem równo pod sufitem, co widać na końcu powieści. Morał taki, że trzeba bardzo uważać kogo się w domu zatrudnia.

"Moja kuzynka Rachela" Daphne Du Maurier - studium opętania, ale nie wiadomo czy pętająca femme jest tą podstępną fatal czy niewinną, aczkolwiek niezwykle "beztroską" istotą. Pouczające.

"Harfa traw" Truman Capote - miłość dojrzała, piękna i romantyczna, pisałam o tym już tu.

"Błękitny Zamek" Lucy Maud Montgomery - stara panna postanawia przejąć wreszcie kontrolę nad swym życiem i pozbyć się natrętnej rodziny. Po upatrzeniu sobie obiektu swych uczuć, oświadcza się mu i udaje się z nim na jego wyspę. Powieść jest urocza i dowcipna.

"Córka fortuny" i "Portret w sepii" Isabel Allende - dwa tomy solidnie napisanego czytadła z miłosnymi historiami w tle. Jest niezwykle barwnie, ciekawie i historycznie.

wtorek, 01 lutego 2011
Książki o XIX wieku

Było średniowiecze, czas na wiek XIX. Lista obejmuje zrecenzowane przeze mnie książki historyczne, wpomnienia, eseje, powieści.

recenzje książek historycznych:

"Historia brudu" Katherine Ashenburg

"Wiktoria, żona Alberta" George Bidwell

"Matka i dziecko w rodzinie polskiej Aneta Bołdyrew

"Cesarzowa Elżbieta" Brigitte Hamann

"W dawnych cukierniach i kawiarniach warszawskich" Wojciech Herbaczyński

"Warszawa romantyczna" Alina Kowalczykowa

"Drobnomieszczaństwo w dziewiętnastowiecznej Warszawie" Stefania Kowalska-Glikman

"Miłość, kobieta i małżeństwo w XIX wieku"  Agnieszka Lisak

"Warszawa Prusa i Gierymskiego" Artur Międzyrzecki

"Intymne życie niegdysiejszej Warszawy" Stanisław Milewski

"Szemrane towarzystwo niegdysiejszej Warszawy" Stanisław Milewski

"Sekrety starych więzień" Stanisław Milewski

"Warszawa w powstaniu listopadowym" Tadeusz Łepkowski

"Rodzina burżuazji warszawskiej i jej obyczaj" Mariola Siennicka

"Koczobrykiem po Warszawie!..." Janina Siwkowska

"Warszawskie to i owo" Adam Słomczyński

"Namiestnicy Warszawy" Danuta Szmit-Zawierucha

"Pod urokiem zaświatów" Stanisław Wasylewski

"Życie polskie w XIX wieku" Stanisław Wasylewski

"Ponętne, uległa, akuratna" Małgorzata Stawiak-Ososińska

"Gwara warszawska dawniej i dziś" Bronisław Wieczorkiewicz

"Rówieśnicy Mickiewicza" Alina Witkowska

powieści napisane w XIX wieku:

"Opactwo Northanger" Jane Austen

"Lady Susan" Jane Austen

"Profesor" Charlotte Bronte

"Shirley" Charlotte Bronte

"Wichrowe Wzgórza" Emily Bronte

"David Copperfield" Charles Dickens

"Salon i ulica" Józef Dzierzkowski

"Cześnikówny" Józef Ignacy Kraszewski

"Kamienica w Długim Rynku" Józef Ignacy Kraszewski

"Złoty Jasieńko" Józef Ignacy Kraszewski

"Zmartwychwstanie"

"Syrena zawsze zwodnicza"

powieści z akcją osadzoną w XIX wieku:

"Azazel" Boris Akunin

"Córka fortuny" Isabel Allende

"Portret w sepii" Isabel Allende

"Zdobycie KOpenhagi. 1807" Bernard Cornwell

"Kiedy bogowie umierają" C. S. Harris

"Dogodne małżeństwo" Georgette Heyer

"English Passengers" Matthew Kneale

"Przeklęta krew" Daphne Du Maurier

"Pamiętniki Jane Austen" Syrie James

"Świąteczna podróż" Anne Perry

"Crocodile on the Sandbank" Elizabeth Peters

"Złoty wilk" Bartłomiej Rychter

"Opowieść o Darwinie" Irving Stone

Tagi: XIX wiek
10:03, bsmietanka , Lista lektur
Link Komentarze (2) »
czwartek, 27 stycznia 2011
Książki o średniowieczu

Tak jak w przypadku mojej listy książek o Warszawie (link) tak i tu pojawią się powieści, opracowania naukowe, wszelkiej maści książki historyczne dotyczące średniowiecza, który to okres należy do moich fascynacji.

opracowania historyczne:

"Historia brudu" Katherine Ashenburg

"Najsłynniejsze miłości królów polskich" Jerzy Besala

"Polska Piastów" Paweł Jasiennica

"Polska Jagiellonów" Paweł Jasiennica

"Miłość staropolska. Obyczaje, intrygi, skandale" Agnieszka Lisak

"Alienor z Akwitanii" Regine Pernoud

"Królowa Blanka" Regine Pernoud

"Kobieta w czasach katedr" Regine Pernoud

"Pomniki bólu i śmierci" Szymon Wrzesiński

"Historia życia prywatnego. Od Cesarstwa Rzymskiego do roku tysięcznego"

powieści historyczne:

"Dama z jednorożcem" Tracy Chevalier

"Król z żelaza" Maurice Druon

"Zamordowana królowa" Maurice Druon

"Trucizna królewska" Maurice Druon

"Filary ziemi" tom 1 Ken Follett

"Świat bez końca"  tom 2 Ken Follett

"Żydówka z Toledo" Lion Feuchtwanger

"Krucjata Pagana" Katherine Jinks

"Krzyżowcy" Zofia Kossak tom1

"Król trędowaty" Zofia Kossak tom 2

"Bez oręża" Zofia Kossak tom 3

kryminały:

"Ludzie wiatru" Viviane Moore

"Tajemnica świętych relikwii" Ellis Peters

"The Tainted Relic"

powieści fantasy / science-fiction osadzone w średniowieczu:

Trylogia Arturiańska Bernard Cornwell

"Zimowy monarcha" tom 1 Bernard Cornwell

"Nieprzyjaciel Boga" tom 2 Bernard Cornwell

"Excalibur" tom 3 Bernard Cornwell

"Gra o tron" tom 1 George R. R. Martin

"Księga Sądu Ostatecznego" Connie Willis

niedziela, 23 stycznia 2011
Książki o Warszawie

Na tej liście znajdą się zrecenzowane przeze mnie książki zarówno historyczne jak i powieści, kroniki, prace naukowe oraz wspomnienia mieszkańców Warszawy. Temat Warszawy należy do jednych z moich ulubionych, zwłaszcza stolica w okresie XIX wieku, mam nadzieję że nie tylko varsavianiści znajdą coś dla siebie. Listę będe uzupełniać na bieżąco.

recenzje książek historycznych:

"I była dzielnica żydowska w Warszawie" Władysław Bartoszewski, Marek Edelman

"W dawnych cukierniach i kawiarniach warszawskich" Wojciech Herbaczyński

"Warszawa romantyczna" Alina Kowalczykowa 

"Warszawa kryminalna" Helena Kowalik

"Drobnomieszczaństwo w dziewiętnastowiecznej Warszawie" Stefania Kowalska-Glikman

"Warszawa w powstaniu listopadowym" Tadeusz Łepkowski

"Warszawa Prusa i Gierymskiego" Artur Międzyrzecki

"Intymne życie niegdysiejszej Warszawy" Stanisław Milewski

"Szemrane towarzystwo niegdysiejszej Warszawy" Stanisław Milewski

"Sekrety starych więzień" Stanisław Milewski

"Rodzina burżuazji warszawskiej i jej obyczaj" Mariola Siennicka

"Koczobrykiem po Warszawie!..." Janina Siwkowska

"Warszawskie to i owo" Adam Słomczyński

"Namiestnicy Warszawy" Danuta Szmit-Zawierucha

"Życie polskie w XIX wieku" Stanisław Wasylewski

"Gwara warszawska dawniej i dziś" Bronisław Wieczorkiewicz

wspomnienia:

"Zima o poranku" Janina Bauman

"Dziennik z getta warszawskiego" Mary Berg

"Moje Nalewki" Bernard Singer

literatura:

"Syrena zawsze zwodnicza" Portrety Warszawianki w XIX wieku

czwartek, 13 maja 2010
Kraje nordyckie

Kraje Nordyckie

Kraje nordyckie

Nowe wyzwanie świetnie się wpisuje w krąg mych zainteresowań, więc i początkowa (przecież może się zawsze wydłużyć) lista moich lektur jest całkiem spora:

Dania

Karen Blixen "Cienie na trawie", "Pożegnanie z Afryką", "Uczta Babette"

Peter Hoeg "Smilla w labiryntach śniegu"

Szwecja

Marianne Fredriksson "Arka Noego"

Perr Lagerkvist "Gość w rzeczywistości"

Axelsson Majgull "Kwietniowa czarownica"

Lena Einhorn "Ninas resa" ("Podróż Niny")

Kajsa Ingemarsson "Sma citroner gula" ("Żółte cytrynki")

Carina Burman "Vit som marmor" ("Biały jak marmur")

Catharina Ingelman-Sundberg

Asa Linderborg "Mig ager ingen"

Stieg Larsson Seria Millenium - może wreszcie się zabiorę

Finlandia

Lehtolainen Leena "Kobieta ze śniegu"

Lander Leena "Niech się rozpęta burza"

Tove Jansson "Sommarboken" ("Lato") , "Det osynliga barnet" ("Opowiadania z Doliny Muminków")

Norwegia

Jostein Gaarder "Maja"

wtorek, 19 stycznia 2010
Amerykańskie Południe w literaturze

Amerykańskie Południe w literaturze to kolejne wyzwania jakie możemy znaleźć w sieci i przyłączyć się. Moja wstępna lista (zawsze się może wydłużyć):

Truman Capote "Harfa traw"

Erskine Caldwell "Dom na wzgórzu", "Jenny"

Toni Morrison "Umiłowana"

Mark Twain "Adventures of Huckelberry Finn"

czwartek, 14 stycznia 2010
Nagrody literackie

Nagrody literackie to nowe wyzwanie czytelnicze Padmy. Zabawa polega na tym by przeczytać co najmniej trzy książki z nagrodzonych Nike, Orange Prize, Booker Prize albo Nagrodą Goncourtów. Tym razem nie układam listy tylko zdam się na łut szczęścia i poczekam, która z książek sama wpadnie mi w ręce.

NIKE

 • 1997 – Widnokrąg Wiesława Myśliwskiego
 • 1998 – Piesek przydrożny Czesława Miłosza
 • 1999 – Chirurgiczna precyzja Stanisława Barańczaka
 • 2000 – Matka odchodzi Tadeusza Różewicza
 • 2001 – Pod Mocnym Aniołem Jerzego Pilcha
 • 2002 – W ogrodzie pamięci Joanny Olczak-Ronikier
 • 2003 – Zachód słońca w Milanówku Jarosława Marka Rymkiewicza
 • 2004 – Gnój Wojciecha Kuczoka
 • 2005 – Jadąc do Babadag Andrzeja Stasiuka
 • 2006 – Paw królowej Doroty Masłowskiej
 • 2007 – Traktat o łuskaniu fasoli Wiesława Myśliwskiego
 • 2008 – Bieguni Olgi Tokarczuk
 • 2009 – Piosenka o zależnościach i uzależnieniach Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego
 • BOOKER PRIZE

 • 1969- Something to Answer For P. H. Newby
 • 1970- The Elected Member Bernice Rubens
 • 1971- W wolnym kraju V. S. Naipaul
 • 1972- G. John Berger
 • 1973- Oblężenie Krisznapuru J. G. Farrell
 • 1974- Zachować swój świat Nadine Gordimer, Holiday Stanley Middleton
 • 1975- Heat and Dust Ruth Prawer Jhabvala
 • 1976- Saville David Storey
 • 1977- Ci, co pozostali Paul Scott
 • 1978- Morze, morze Iris Murdoch
 • 1979- Offshore Penelope Fitzgerald
 • 1980- Rytuały morza William Golding
 • 1981- Dzieci północy Salman Rushdie
 • 1092- Lista Schindlera Thomas Keneally
 • 1983- Życie i czasy Michaela K J. M. Coetzee
 • 1984- Hotel du Lac Anita Brookner
 • 1985- The Bone People Keri Hulme
 • 1986- Stare diabły Kingsley Amis
 • 1987- Moon Tiger Penelope Lively
 • 1988- Oskar i Lucynda Peter Carey
 • 1989- Okruchy dnia Kazuo Ishiguro
 • 1990- Opętanie A. S. Byatt
 • 1991- Droga bez dna Ben Okri
 • 1992- Angielski pacjent Michael Ondaatje, Sacred Hunger Barry Unsworth
 • 1993- Paddy Clarke Ha! Ha! Ha! Roddy Doyle
 • 1994- How Late It Was, How Late James Kelman
 • 1995- The Ghost Road Pat Barker
 • 1996- Ostatnia kolejka Graham Swift
 • 1887- Bóg rzeczy małych Arundhati Roy
 • 1998- Amsterdam Ian McEwan
 • 1999- Hańba J. M. Coetzee
 • 2000- Ślepy zabójca Margaret Atwood
 • 2001- Prawdziwa historia Neda Kelly'ego Peter Carey
 • 2002- Życie Pi Yann Martel
 • 2003- Vernon: Powieść DBC Pierre
 • 2004- Linia piękna Alan Hollinghurst
 • 2005- Morze John Banville
 • 2006- Brzemię rzeczy utraconych Kiran Desai
 • 2007 - Tajemnica rodu Hegartych Anne Enright
 • 2008 – Biały Tygrys  Aravind Adiga
 • 2009 – Wolf Hall Hilary Mantel
 • ORANGE PRIZE

 • 1996: Helen Dunmore – A Spell of Winter
 • 1997: Anne Michaels – Płomyki pamięci 
 • 1998: Carol Shields – Przyjęcie u Larry'ego
 • 1999: Suzanne Berne – A Crime in the Neighborhood
 • 2000: Linda Grant – Kiedy żyłam w nowych czasach
 • 2001: Kate Grenville – The Idea of Perfection
 • 2002: Ann Patchett – Belcanto
 • 2003: Valerie Martin – Własność
 • 2004: Andrea Levy – Wysepka
 • 2005: Lionel Shriver – Musimy porozmawiać o Kevinie
 • 2006: Zadie Smith – O pięknie
 • 2007: Chimamanda Ngozi Adichie – Połówka żółtego słońca
 • 2008: Rose Tremain – The Road Home
 • 2009 Marilynne Robinson - Home
 •  
  1 , 2
  Zakładki:
  Länkar (szwedzkie)
  Liens (francuskie)
  Links (angielskie)
  Links (niemieckie)
  LISTA ŻYCZEŃ
  Moje zestawienia
  Poczta
  Serie wydawnicze
  SPIS ALFABETYCZNY
  Też ciekawe
  Wyzwania
  Zaglądam
  statystyka