wtorek, 05 stycznia 2010
Promocja książki J. I. Kraszewskiego
8 stycznia, o godzinie 12.00, dyrektor Muzeum Niepodległości i Prezes Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie zapraszają na promocję książki Józefa Ignacego Kraszewskiego „Warszawa w 1794 roku”, w nowym opracowaniu naukowym M. M. Drozdowskiego i L. Ordon, z przedmową Waldemara Pawlaka oraz prezentację filmu o życiu i działalności Józefa Ignacego Kraszewskiego.
 
 
MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI
wtorek, 15 grudnia 2009
Spotkanie z Jean-Louisem Margolin

Wydawnictwo DIALOG zaprasza na spotkanie z Jean-Louisem Margolin, autorem książki "Japonia 1937-1945. Wojna Armii Cesarza", które odbędzie się 15.12.2009, o godzinie 16.45 w sali nr 2 w Instytucie Historycznym UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28).

Temat spotkania to "Exploiting Asia. The Japanese occupation of Asia during the Second World War (1937-1945)".

Jean-Louis Margolin wykłada historię na Université de Provence i jest wicedyrektorem Instytutu Badań nad Azją Południowo-Wschodnią (Instytut pour la Recherche sur le Sud-Est Asiatique - IRSEA - CNRS). Jest uznanym specjalistą w dziedzinie historii dwudziestowiecznej Azji i autorem licznych książek z tej dziedziny. Jest też współautorem znanej polskiemu czytelnikowi głośnej pracy "Czarna księga komunizmu. Zbrodnie, terror, prześladowania".

 W książce "Japonia 1937-1945. Wojna Armii Cesarza" Jean-Louis Margolin opisuje nie tyle same działania wojenne (stanowią one raczej tło opisu), ile codzienne praktyki Cesarskiej Armii Japońskiej, jej stosunek do ludności cywilnej i jeńców wojennych: Azjatów, Europejczyków i Amerykanów oraz charakter represji, jakie spadły na podbite narody. Rekonstruuje genezę i przedstawia mechanizm wydarzeń, które trwały osiem lat i dotknęły 400 milionów ludzi. Zastanawia się, jak możliwe były masowe mordy jeńców wojennych (przede wszystkim w Nankinie), powstanie sieci obozów przymusowej pracy w nieludzkich warunkach, potworne gwałty i wymuszanie prostytucji, okrutne eksperymenty medyczne. Opisuje tradycje i mentalność japońskich wojskowych, pokazuje, skąd wzięli się kamikaze i jak budowano most na rzece Kwai.

 DIALOG

wtorek, 08 grudnia 2009
"Adresat nieznany" - promocja książki
Stowarzyszenie Midrasz oraz Wydawnictwo Baobab  zapraszają na promocję książki Jakuba Gelbarta „Adresat nieznany”, która odbędzie się 9 grudnia (środa) o godz. 18.00 w księgarnio-kawiarni Tarabuk,  przy ul. Browarna 6 w Warszawie.

Spotkanie z Ewą Koźmińską-Frejlak poprowadzi profesor Daniel Grinberg. Fragmenty książki przeczyta Bella Szwarcman-Czarnota.

O książce:
Listy z getta warszawskiego, pieczołowicie zebrane i opracowane przez Ewę Koźmińską-Frejlak, to unikatowy dokument czasów Zagłady, poprzedzony wspomnieniem Jakuba (Janka) Gelbarta o życiu sprzed Zagłady.

Tarabuk

Midrasz

czwartek, 03 grudnia 2009
Spotkanie z Wojciechem Albińskim

 

Spotkanie z Wojciechem Albińskim

 

Biblioteka Publiczna

środa, 02 grudnia 2009
Elfriede Jelinek - Psychoanalityczna praca nad społeczeństwem

Austriackie forum kultury zaprasza na dyskusję: Elfriede Jelinek - Psychoanalityczna praca nad społeczeństwem.

2009-12-14, godz. 19.00
ul. Próżna 8
Warszawa
Wstęp wolny
(po polsku)

Dyskusja z udziałem krytyków literackich, znawców prozy noblistki i wielbicieli jej talentu - o recepcji twórczości Jelinek w Polsce oraz jej najnowszej powieści "Dzieci umarłych".
"Dzieci umarłych" pokazują nieznane dotychczas w Polsce oblicze pisarki, jako wielkiej moralistki, tej, która zmusza do niemal psychoanalitycznej pracy nad historią. Powieść ukazuje wyparte aspekty austriackiej przeszłości i zadaje pytanie o odpowiedzialność za faszyzm, za udział w ludobójstwie.
"Dzieci umarłych" to jedna z najważniejszych powieści niemieckojęzycznych XX wieku.
ELFRIEDE JELINEK (ur. 1946), laureatka Nagrody Nobla (2004). Otrzymała gruntowne wykształcenie muzyczne, studiowała także teatrologię i historię sztuki. Dziś jest cenioną autorką powieści i dramatów. Znana w Polsce z książek: Pianistka (wyd. II poprawione W.A.B. 2004), Amatorki (W.A.B. 2005), Wykluczeni (W.A.B. 2005), Pożądanie (W.A.B. 2007), Żądza (W.A.B. 2007) oraz utworów scenicznych: Choroba albo współczesne kobiety, Nora, Clara S., Zajazd, Ulrike Maria Stuart; ostatnio ukazały się drukiem miniatury "Śmierć i dziewczyna", "Dramaty księżniczek" (2007) i wydane w jednym tomie "O zwierzętach i Chór sportowy" (2008). W 2009 roku Wydawnictwo W.A.B. opublikowało jej debiut literacki "Jesteśmy przynętą kochanie!"

Norbert Gstrein

Spotkanie z Norbertem Gstreinem, autorem "Rzemiosła zabijania, odbędzie się w Warszawie 10 grudnia (czwartek), w Austriackim forum kultury (ul. Próżna 8), o godz. 18.00. Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś.

"Rzemiosło zabijania" to powieść wielopłaszczyznowa: o wojnie bałkańskiej, ale też o jej postrzeganiu przez literaturę. Nieustannie pojawia się tu pytanie jak pisać o barbarzyństwie, by nie popaść w kicz i patos, jak opowiadać i przypominać, kiedy "z góry jest jasne, że jest za późno i pisaniem nie da się umarłych przywrócić do życia". W szerszym kontekście to także rzecz o narracji samej w sobie, powieść o powstawaniu książki.
"Ta książka ma w sobie wszystko, czego spodziewamy się po wielkiej literaturze: miłość i szaleństwo, śmierć i zbawienie. Postaci, które jednocześnie zapadają w pamięć i jej umykają. Przemoc, wyobcowanie, ale też czułość i intymność. Jest dbała o szczegół, a równocześnie stawia pytania fundamentalne, ze świadomością pokory, że wie się o wiele za dużo, a równocześnie nic'".
Andreas Breitenstein, "Neue Zürcher Zeitung"
NORBERT GSTREIN urodził się w 1961 roku w Mils, w austriackim Tyrolu. Studiował matematykę i filozofię języka w Innsbrucku, Stanfordzie i Erlangen. Laureat wielu nagród literackich, m.in. Nagrody im. Alfreda Döblina, Nagrody Landu Karyntia i Nagrody im. Uwe Johnsona. Dużo czasu spędził za granicą: mieszkał w Anglii, Szwajcarii, Francji i Chorwacji. Jest autorem trzech tomów opowiadań i sześciu powieści, po polsku ukazały się jego "Angielskie lata".

CZARNE

wtorek, 01 grudnia 2009
Czy nasze dzieci są przestępcami

WAiP, SWPS i "Polityka" zapraszają do Salonu Polityki na dyskusję pod tytułem Czy nasze dzieci są przestępcami? zainspirowanej tematem najnowszej książki Lawrence Lessiga Remiks. Aby sztuka i biznes rozkwitały w hybrydowej gospodarce.

W dyskusji, którą poprowadzi red. Edwin Bendyk (Polityka), wezmą udział prof. Wiesław Godzic (SWPS), dr Ewa Wójtowicz (ASP w Poznaniu), dr Alek Tarkowski (Creative Commons Polska / ICM UW), red. Łukasz Gołębiewski (Biblioteka Analiz).

Spotkanie odbędzie się 1 grudnia, we wtorek, o godz. 18.00 w redakcji "Polityki", w Warszawie przy ul. Słupeckiej 6.

Remiks. Aby sztuka i biznes rozkwitały w hybrydowej gospodarce

WYDAWNICTWA AKADEMICKIE I PROFESJONALNE

 

czwartek, 26 listopada 2009
Olga Tokarczuk i Trójka

Dziś (26.11.09, godz. 21.00) w Klubie Trójki gościem Jerzego Sosnowskiego będzie Olga Tokarczuk, a mowa będzie między innymi o jej najnowszej,  powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, opisywanej przez wydawnictwo jako „thriller moralny".

 Prowadź swój pług przez kości umarłych

Trójka

środa, 25 listopada 2009
Spotkanie z Ewą Bieńkowską

Wydawnictwo Sic! zaprasza na spotkanie z Ewą Bieńkowską, autorką książki  "Michał Anioł – nieszczęśliwy rzymianin". Rozmowę poprowadzi Marek Rapacki. Spotkanie odbędzie się w środę (czyli dziś), 25 listopada o godz. 18.00 w Księgarni Tarabuk, ul. Browarna 6 w Warszawie.

 Michał Anioł - Nieszczęśliwy Rzymianin

Ewa Bieńkowska – eseistka i historyk idei; wykłada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Opublikowała m.in. Dwie twarze losu. Nietzche, Norwid (1975), W poszukiwaniu królestwa człowieka (1981), Co mówią kamienie Wenecji (1999), Spór o dziedzictwo europejskie (1999), W ogrodzie ziemskim. Książka o Miłoszu (2004).

Marek Rapacki - z wykształcenia polonista, z zawodu dziennikarz, z pasji - miłośnik starej sztuki włoskiej i francuskiej. O starych i nowych sprawach francuskich wykłada w Collegium Civitas.

poniedziałek, 23 listopada 2009
Językowe perwersje

25 listopada, o godz. 19.00, w Centralnym Basenie Artystycznym (ul. M. Konopnickiej 6 w Warszawie, Sala Studio) odbędzie się debata IAA Young Professionals JĘZYKOWE PERWERSJE – CZY JĘZYK REKLAMY WYSTARCZA, poświęcona językowi reklamy, w której udział wezmą: Marta Spychalska i Marcin Hołota – autorzy najnowszego Słownika sloganów reklamowych oraz dr Ewa Szczęsna – językoznawca i dr Jacek Wasilewski – ekspert w zakresie retoryki i polityki informacyjnej, a także copywriterzy z popularnych agencji reklamowych. Debatę poprowadzi Bohdan Pawłowicz.

Przedmiotem dyskusji będzie przełamywanie tabu, stosowanie słów wulgarnych i obraźliwych, a także zwrotów obcojęzycznych w polskich reklamach. Rozmówcy spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy słowotwórstwo reklamowe wzbogaca codzienny język oraz czy przenikanie tekstów reklamowych do mowy potocznej to zjawisko pożądane przez reklamodawców. Przeanalizują, czy słowa-klucze wpływają na podświadomość odbiorcy i spróbują ustalić, gdzie kończy się konwencja reklamy a zaczyna oszukiwanie konsumenta. Podczas spotkania zaprezentowana zostaną case'y obrazujące poszczególne zjawiska. Różnorodność doświadczeń i punktów widzenia rozmówców (autorów słownika, językoznawców oraz copywriterów) gwarantuje gorącą dyskusję.

Spychalska_SlownikSloganowReklamowych2009SŁOWNIK SLOGANÓW REKLAMOWYCH jest swoistym dokumentem przemian, które w ostatnich 20 latach dokonywały się w polskiej reklamie. Spośród kilkudziesięciu tysięcy haseł promocyjnych, które między 1989 a 2009 rokiem pojawiły się w reklamach telewizyjnych, wybrano 500 najmocniej zakorzenionych w świadomości odbiorców, takich jak: „Ojciec, prać?", „No to Frugo", „Zmieniamy świat na Plus", „Twój kot kupowałby Whiskas", czy „Bo zupa była za słona". W każdym przypadku autorzy starają się przybliżyć czytelnikowi strategię działania perswazyjnego – co sprawia, że slogan pełni swoją funkcję: buduje pozytywny wizerunek marki lub skłania do dokonania zakupu reklamowanego produktu czy usługi. Część słownikową uzupełniają aneksy. Pierwszy pokazuje słowa najczęściej występujące w sloganach, drugi – slogany najdłużej wykorzystywane w reklamach, trzeci zaś – takie same hasła używane w promocji więcej niż jednej marki (z którego dowiedzieć się można, że np. konkurencyjne wobec siebie koncerny Fiat i Volkswagen korzystały ze sloganu „Jesteś wielki"). Słownik opatrzył przedmową prof. Jerzy Bralczyk.

 PWN

 
1 , 2
Zakładki:
Länkar (szwedzkie)
Liens (francuskie)
Links (angielskie)
Links (niemieckie)
LISTA ŻYCZEŃ
Moje zestawienia
Poczta
Serie wydawnicze
SPIS ALFABETYCZNY
Też ciekawe
Wyzwania
Zaglądam
statystyka