wtorek, 02 marca 2010
Tajemnica popularności Coelho

Jeszcze cytat z książki Leszka Bugajskiego, "Seks, druk i rock and roll", tłumaczący hiperpopularność Coelho. Na warsztacie "Weronika postanawia umrzeć".

"Coelho tworzy świat Weroniki z elementów wysłużonych do zdarcia w drugo- i trzeciorzędnych powieściowych romansach i z wielką powagą pakuje do niej cały szereg banalnych, choć poczciwych rad życiowych takich, jak na przykład: uważaj "każdy dzień życia za cud, bo tak jest w istocie", nie ograniczaj swojej osobowości, ujawnij swoje prawdziwe ja, idź za marzeniem i tak dalej, i tak dalej. Przyprawia to wszystko szczyptą komercyjnego New Age'u, osadza w scenerii szpitala psychiatrycznego na terenie Słowenii (dlaczego akurat tam?) i opisuje w najprostszy z możliwych sposobów, w każdym momencie wykładając przysłowiową kawę na ławę tak, by czytelnik nie musiał się trudzić myśleniem. I tyle.

Wniosek z tego płynie jeden: jest duż grupa ludzi, którzy nie chcą słuchać zawiłych i być może zbyt trudnych dla nich pouczeń psychoterapeutów, ale czują, że nie radzą sobie sami z sobą. Oczekują więc prostych rad, jak żyć, i stają się czytelnikami Coelho."

seria Spectrum

poniedziałek, 02 listopada 2009
Rówieśnicy Mickiewicza, Alina Witkowska

Rówieśnicy Mickiewicza, Życiorys jednego pokolenia, Alina Witkowska, Wiedza Powszechna, Warszawa 1962

Rówieśnicy Mickiewicza

Książkę Witkowskiej wznowiono w 1998 roku w serii o bardzo trafnym tytule "Zrozumieć Mickiewicza". Praca autorki obejmuje lata 1818-1832, ale pisarka skupia się głównie na młodości Adama Mickiewicza, czasie jego studiów, pracy nauczycielskiej w Kownie, szersze ramy czasowe zakreśliła jedynie po to by uświadomić czytelnikowi wpływ czasów studenckich na dalszą twórczość poety. Do tego mamy jeszcze ciekawy rozdział pt." Sławny gród Palemona i Giedymina" traktujący o historii Wilna na przełomie XVIII i XIX wieku. Autorka ciekawie omówiła historię miasta, jego architekturę i samych mieszkańców. To "szlacheckie miasto" miało niemały wpływ na naszego wieszcza. Krótki rozdział dobrze oddaje jego ówczesny klimat i sytuację polityczną, do tego mnogość poruszonych kwestii w tym programowych, takich jak np. wileńska masoneria.

Aby lepiej zrozumieć twórczość Autora "Pana Tadeusza" trzeba dobrze poznać ówczesną sytuację Polaków i zdać sobie sprawę, że pokolenie poety było pokoleniem przełomu wieków. Młodzież dojrzewała z poczuciem krzywdy jaką wyrządzono ich ojczyźnie, w "cnocie nienawiści". Można powiedzieć, że bunt romantyków był pierwszym poważniejszym buntem młodzieży w historii Polski. Obecnie okres młodzieńczego buntu rozpatrujemy inaczej i nie przyjdzie nam do głowy, czym wcześniej było przeciwstawienie się starszym pokoleniom i jakie konsekwencje to pociągało. Młodzi myśleli już zupełnie innymi, nowymi kategoriami, można powiedzieć "inteligenckimi", chcieli zasłużyć się nauką i pracą. Wychowani w kulcie pamiątek, w historii szukali treści życia narodu. Co prawda niektórych dopadła narodowa megalomania i bezkrytycznie czcili pamięć dawnej Polski i jej cnoty, ale w ówczesnej sytuacji nie można mieć do nich pretensji. Można napisać, że tu głosem rozsądku stał się Lelewel.

Rówieśnicy Mickiewicza przez specyficzną sytuację kraju zawieszeni zostali pomiędzy pożytecznym organicznikowstwem a wielkimi ideami walki wyzwoleńczej. Te dylematy ukształtowały tych młodych ludzi i sprawiły, że ich własnym rozwiązaniem stało się poświęcenie, poniesienie ofiary. Cnota pojmowana była heroicznie i stoicko. Członkowie tajnych stowarzyszeń rozszerzali pamięć o zgasłej ojczyźnie, zachęcając do miłości tego co polskie, formowali ideał moralny i kulturowy. Z tych celów sprawę zdawał sobie Nowosilcow, którego wnioskiem było, że propagowanie narodowości może w przyszłości prowadzić do jej urzeczywistnienia. Od duchowego wskrzeszenia ojczyzny niedaleko jest już do buntu realnego, formalnego spisku przeciw władzy. Dalekowzroczność Nowosilcowa sprawdziła się kilka lat później w Warszawie, co wiemy z historii.

Książkę Witkowskiej polecam każdemu kto chce w sposób przystępny, zapoznać się z historią Filomatów i Filaretów, poznać młodzieńcze inspiracje Mickiewicza i zdobyć szerszy pogląd na sytuację społeczno-polityczną Polaków pierwszej połowy XIX wieku.

Zakładki:
Länkar (szwedzkie)
Liens (francuskie)
Links (angielskie)
Links (niemieckie)
LISTA ŻYCZEŃ
Moje zestawienia
Poczta
Serie wydawnicze
SPIS ALFABETYCZNY
Też ciekawe
Wyzwania
Zaglądam
statystyka