czwartek, 07 października 2010
Literacka Nagroda Nobla 2010

Literacka Nagroda Nobla 2010 powędrowała do Mario Vargas Llosy!

"for his cartography of structures of power and his trenchant images of the individual's resistance, revolt, and defeat."

Llosa nie należy do moich ulubionych pisarzy, ale z pewnością należy do pisarzy, których twórczość cenię. Z dotychczasowo przeczytanych przez mnie powieści tego autora polecam "Miasto i psy". Na blogu zrecenzowałam jeszcze "Pochwałę macochy", jednak jej frywolność (to chyba nawet za słabe słowo) i treść sprawiają, iż jest to bardziej literacka zabawka niż poważna lektura, utwierdza tylko w przekonaniu, że Llosa pisze niesztampowe powieści.

 Nobelprize

14:29, bsmietanka , Nagrody
Link Komentarze (2) »
wtorek, 13 kwietnia 2010
Pulitzer 2010

Ogłoszono tegorocznych zwycięzców nagrody Pulitzera:

fikcja - Tinkers  Paul Harding (Bellevue Literary Press)

historia - Lords of Finance: The Bankers Who Broke the World  Liaquat Ahamed (The Penguin Press)

biografia - The First Tycoon: The Epic Life of Cornelius Vanderbilt T.J. Stiles (Alfred A. Knopf)

poezja - Versed  Rae Armantrout (Wesleyan University Press)

literatura faktu - The Dead Hand: The Untold Story of the Cold War Arms Race and Its Dangerous Legacy David E. Hoffman (Doubleday)

2010 Pulitzer Prize Winners

10:19, bsmietanka , Nagrody
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 grudnia 2009
Angelus

Josef Skvorecky otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej- Angelus. Nagrodzony został za książkę "Przypadki inżyniera ludzkich dusz", opublikowaną przez wydawnictwo Pogranicze.

Z powieśći "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" można wyciągnąć lekcję, że życie "za komuny, za okupacji hitlerowskiej albo życie na emigracji jest jednocześnie śmieszniejsze i straszniejsze, niż można przeczytać w podręcznikach, pracach historycznych czy publicystyce". "W tym tkwi cud tej literatury" - dodała Gorbaniewska.

ANGELUS

Nagrodę w imieniu autora odebrał Andrzej Jagodziński - tłumacz uhonorowanej książki. Skvorecky ze względu na stan zdrowia nie mógł przyjechać do Wrocławia. Jagodziński w imieniu pisarza przeczytał przesłany przez niego list. Skvorecky wyraził w nim podziękowanie za przyznanie mu nagrody. "Jesteśmy sąsiadami, moje rodzinne miasto Nachod leży tylko 120 kilometrów od Wrocławia. Mam wciąż nadzieję, że stan mojego zdrowia na tyle się poprawi, że będę mógł odbyć choć jeden transatlantycki lot i odwiedzić moje rodzinne strony. Bardzo chciałbym przy tej okazji odwiedzić również Wrocław" - napisał Skvorecky.

Jagodziński został nagrodzony po raz pierwszy w historii Angelusa nagrodą dla tłumacza w wysokości 10 tys. zł, którą ufundowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Na przekład nagrodzonej książki polski czytelnik musiał czekać ponad 30 lat.

ANGELUS

12:01, bsmietanka , Nagrody
Link Komentarze (2) »
piątek, 04 grudnia 2009
"Witryna"

„Witryna” to wyróżnienie przyznawane przez samych księgarzy. Nagradza ono wybrane pozycje oceniając ich wartości merytoryczne, literackie, edukacyjne i edytorskie. Nie bez znaczenia dla Kapituły jest także opinia czytelników wyrażana w ilości sprzedanych egzemplarzy, co dla księgarzy stanowi ważny element oceny.

W tym roku wymagania te najlepiej spełniła książka „Przed Świtem” Stephenie Meyer,  wydana przez Wydawnictwo Dolnośląskie z Grupy Wydawniczej Publicat S.A. „Książka ta została doceniona za to, że zainspirowała do czytania kilka pokoleń kobiet. Sagę tę czytają córki, matki i babcie” – uzasadnia wybór Bożena Wójcik, Prezes Izby Księgarzy w ZHiU.

Wyróżnione Książki:

  1. Biała Gorączka, Jacek Hugo-Bader, Wydawnictwo CZARNE
  2. Bikini, Janusz L. Wiśniewski,  Świat Książki
  3. Kaktus w sercu, Barbara Jasnyk, Wydawnictwo W.A.B.
  4. Kryształowy Anioł, Katarzyna Grochola, Wydawnictwo Literackie
  5. Pan Maluśkiewicz i wieloryb, Julian Tuwim, Wydawnictwo DWIE SIOSTRY
  6. Prowadź swój pług przez kości umarłych, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie
  7. Przed świtem, Stephenie Meyer,  Wydawnictwo Dolnośląskie
  8. Spojenia, Jacek Bierut, Oficyna Wydawnicza Atut
  9. Taksim, Andrzej Stasiuk, Wydawnictwo CZARNE
  10. Wroniec, Jacek Dukaj, Wydawnictwo Literackie

Kolejna nagroda została przyznana przez wortal granice.pl, który jest pomysłodawcą konkursu na „Najlepszą książkę na jesienno-zimowe wieczory”. W ramach konkursu wortal chce promować literaturę popularną, zwykle pomijaną i niedocenianą przez krytykę. Długie jesienno-zimowe wieczory to okres, w którym najchętniej czytamy powieści lekkie i pogodne, powieści krzepiące i wywołujące uśmiech. Stąd też w konkursie znalazły się kategorie odpowiadające temu charakterowi: kryminał, powieść obyczajowa, romans, książka dla dzieci, książka dla młodzieży, książka dla rodziców i fantasy.

Podczas wręczania nagród okazało się, że najlepszym kryminałem na długie zimowe wieczory jest „Drugie życie Marianne Shearer” (Frances Fyfield), najlepszą książka fantasy „Karawany czasu″ (Vanna de Angelis), powieścią obyczajową „Wdowy z Eastwick” (John Updike).

Wśród pozycji dla najmłodszych wygrała „Książka o Hani” Wanda Ottenbreit, a wśród książek skierowanych do młodzieży „Miasto popiołów” (Cassandra Clare). Rodzicom organizatorzy konkursu polecają natomiast „Przewodnik dla rodzin” Jana Pawła II.

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

09:24, bsmietanka , Nagrody
Link Komentarze (2) »
Pióro Fredry 2009

Wydawnictwo Bosz zostało w czwartek uhonorowane główną nagrodą w konkursie "Pióro Fredry" na Najlepszą Książkę Roku za książkę "Ach! Plakat filmowy w Polsce" Doroty Folgi-Januszewskiej. Przyznanie nagrody odbyło się podczas uroczystości otwarcia 18. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

 Głównym celem konkursu jest uhonorowanie wydawców książek opublikowanych w mijającym roku, najważniejszymi kryteriami branymi pod uwagę są wartości edytorsko-artystyczne oraz literackie i poznawcze zgłoszonych książek.

Ach! Plakat filmowy

"Ach! Plakat filmowy w Polsce" przedstawia zarys dziejów plakatu filmowego w Polsce. Autorka publikacji przybliżyła historię tej dziedziny artystycznej prezentując ponad 530 polskich plakatów filmowych. Historia plakatu filmowego w książce Doroty Folgi-Januszewskiej obejmuje okres międzywojenny, czas okupacji i socrealizmu po narodziny polskiej szkoły plakatu i współczesność.

Przewodniczący jury nagrody, prof. Marcin Cieński, w uzasadnieniu werdyktu podkreślił, że publikacji została nagrodzona "za wysmakowane edytorsko i wyraziste kompozycyjnie pokazanie jednego z najważniejszych zjawisk współczesnej kultury polskiej".

W ramach konkursu na Najlepszą Książkę Roku "Pióro Fredry" zostało przyznanych również pięć nagród równorzędnych. Otrzymali je: Wydawnictwo Co-Libros za publikację Leszka Szurkowskego i Barbary Banaś "Secesja wrocławska", Oficyna Literacka Noir sur Blanc za książkę Sławomira Mrożka "Tango z samym sobą. Utwory dobrane", Wydawnictwo Literackie za "Korespondencję" Tadeusza Różewicza oraz Zofii i Jerzego Nowosielskich, Wydawnictwo Marginesy za publikację Zofii Turowskiej "Nasierowska - Fotobiografia", Wydawnictwo Naukowe PWN za książkę Pawła Boskiego "Kulturowe ramy zachowań społecznych". Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody i statuetki powstałe w pracowni wrocławskiej artystki Agnieszki Leśniak.

Wrocławskie promocje dobrych książek

09:09, bsmietanka , Nagrody
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 01 grudnia 2009
Bad Sex in Fiction Award 2009

O nominowanych i samej nagrodzie pisałam tu. Ostatecznie autorem, który najgorzej sobie radzi ze scenami seksu okazał się Jonathan Littell z powieścią "Łaskawe". Pełen raport w tej sprawie na BBC.

Łaskawe

09:43, bsmietanka , Nagrody
Link Dodaj komentarz »
Miguel de Cervantes 2009

W tym roku najważniejszą hiszpańską nagrodę literacką Premio "Miguel de Cervantes" przyznano José Emilio Pacheco. Wartość nagrody przyznawanej od 1976 roku to 125 000 euro. Oficjalna ceremonia odbędzie się dopiero 23 kwietnia, w dniu rocznicy śmierci Cervantesa.

W zeszłych latach wśród nagrodzonych znaleźli się Juan Marse, Mario Vargas Llosa, Carlos Fuentes.

AFP

09:12, bsmietanka , Nagrody
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 30 listopada 2009
Nagroda Wielkiego Kalibru

W sobotę wręczono Nagrodę Wielkiego Kalibru Mariuszowi Czubajowi, autorowi książki "21:37". 

"21:37" Mariusza Czubaja rozpoczyna cykl powieści kryminalnych "Polski psychopata", których głównym bohaterem jest komisarz Rudolf Heinz. Komisarz zajmuje się tropieniem sprawców najbardziej brutalnych i tajemniczych przestępstw. Wiosną 2007 Rudolf Heinz dołącza do specjalnej grupy operacyjnej, która ma wyjaśnić sprawę makabrycznego morderstwa dwóch młodych mężczyzn - studentów seminarium duchownego. W kontekście morderstwa pojawiają się dwie tytułowe liczby - 21 i 37.

Jak pisze wydawca powieści, Wydawnictwo W.A.B, to klasyczny kryminał osadzony w polskich, bardzo współczesnych realiach. Napisany z mistrzowską precyzją i antropologiczną wyobraźnią. A komisarz Heinz – niczym inspektor Maigret Simenona – nie spocznie, póki nie wyjaśni każdej, najbardziej nawet demonicznej zagadki.

Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 r. Otrzymuje ją autor najlepszej powieści kryminalnej lub sensacyjnej, która została wydana w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. W 2004 r. jako pierwszy Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymał Marek Krajewski za powieść "Koniec świata w Breslau".

21:37

WAB

09:02, bsmietanka , Nagrody
Link Dodaj komentarz »
piątek, 27 listopada 2009
Nagrody Klio

Wczoraj otwarto oficjalnie XVIII Targi Książki Historycznej i ogłoszono zwycięzców do Nagrody Klio:

Kategoria autorska

Nagroda I stopnia:
- Mariusz Mazur, „O człowieku tendencyjnym... Obraz nowego człowieka w propagandzie komunistycznej w okresie Polski Ludowej i PRL 1944-1956” (Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

Nagroda II stopnia:
- Eryk Krasucki, „Międzynarodowy Komunista. Jerzy Borejsza biografia polityczna” (Wydawnictwo Naukowe PWN)

Nagroda III stopnia:
- Halina Manikowska, „Jerozolima - Rzym - Compostela. Wielkie pielgrzymowanie u schyłku średniowiecza” (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej)

Kategoria monografii naukowych

Nagroda I stopnia:
- Jacek Żuerk, „Ruch »księży patriotów« w województwie katowickim w latach 1949-1956” (Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu)

Nagrody II stopnia:
- Grzegorz Myśliwski, „Wrocław w przestrzeni gospodarczej Europy (XIII--XV wiek). Centrum czy peryferie?” (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej)

- Paweł Żmudzki, „Władcy i wojownicy. Narracje o wodzach, drużynie i wojnach w najdawniejszej historiografii Polski i Rusi” (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej)

Wyróżnienie: .
- Ewa Gruner-Żarnoch, „Starobielsk w oczach ocalałych jeńców” (Wydawnictwo LT W)

Kategoria Edytorska

Trzy wyróżnienia:
- Instytut Archeologii i Etnologii PAN - za książkę pod red. Michała Kobusiewicza „Pradzieje Wielkopolski. Od kamienia do średniowiecza”

- Muzeum Narodowe w Krakowie - za książkę „Urbs celeberrima. Księga pamiątkowa na 750-lecie lokacji Krakowa”

- Biblioteka Narodowa - za książkę „Atlas Antonia Milla” z 1583 roku

Kategoria Varsaviana

Nagroda I stopnia:
- Piotr Majewski, „Ideologia i konserwacja. Architektura zabytkowa w Polsce w okresie socrealizmu” (Wydawnictwo Trio)

Wyróżnienia:
- Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, cykl edytorski „Biblioteka Warszawska”

- Muzeum Powstania Warszawskiego, „Rozpoznaj Warszawę. Nieznane fotografie z rodzinnych archiwów 1939-1945”

- Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, „Skrawek wolnej Warszawy. Codzienność powstańczej Starówki w fotografii Jerzego Chojnackiego”

PWKH

środa, 25 listopada 2009
Getto w Łodzi i Augustpriset

Steve Sem-Sandberg otrzymał najbardziej prestiżową obok Nobla szwedzką nagrodę literacką - Augustpriset, za  opowiadającą o żydowskim getcie w Łodzi powieść "De fattiga i Łódź". Autor najlepszej szwedzkiej książki w kategorii literatura piękna odebrał brązową statuetkę oraz 100 tysięcy koron w poniedziałek wieczorem w sztokholmskiej filharmonii.

De fattiga i Łódź

"De fattiga i Łódź" to powieść wielu głosów, ale jej głównym jest Rumkowski. Do napisania tej książki autor przygotowywał się kilka lat, na 650 stronach przedstawia losy ludzi getta łódzkiego. Jak do tej pory tomiszcze zbiera same pozytywne recenzje w Szwecji.

DN.se

 
1 , 2 , 3
Zakładki:
Länkar (szwedzkie)
Liens (francuskie)
Links (angielskie)
Links (niemieckie)
LISTA ŻYCZEŃ
Moje zestawienia
Poczta
Serie wydawnicze
SPIS ALFABETYCZNY
Też ciekawe
Wyzwania
Zaglądam
statystyka