czwartek, 12 listopada 2009
"Wolf Hall" po polsku

Jak donosi portal Rynek-Książki.pl, już za rok ukaże się po polsku książka Hilary Mantel "Wolf Hall". Prawa do powieści wykupiło wydawnictwo Sonia Draga, premiera jesienią 2010 r.

Wolf Hall

poniedziałek, 02 listopada 2009
"Czytam, bo lubię"

TVN Style reklamuje nowy program o książkach "Czytam, bo lubię" Doroty Wellman. Prezenterka "Dzień dobry TVN" dokona subiektywnego wyboru książek, które lubi i poleca. Ma to być - "Program o książkach, jakiego jeszcze w Polsce nie było!" Cóż, na pewno sprawdzę to, w ten piątek.

TVN Style

sobota, 31 października 2009
Uaktualnione powieści

Niedawno pisałam o kontynuacji Drakuli (Sequel Drakuli), która ukazała się w Polsce, a tymczasem kolejni śmiałkowie nie próżnują i podejmują się pisania dalszych części takich klasyków jak "Kubuś Puchatek", "Autostopem przez galaktykę" czy "Where the Wild Things Are". To książki, które odniosły fenomenalny sukces na rynku, a kontynuatorzy muszą zmierzyć się z legendą ich autorów, przejąć cudze pomysły i wymyślić nowe przygody nie swoich bohaterów. O takich drobiazgach jak kopiowanie stylu czy zachowanie pewnej ciągłości fabuły nawet nie ma co wspominać.

Eoin Colfer (twórca serii "Artemis Fowl") napisał szóstą część do "Autostopem przez galaktykę" i mimo, że nie jest szczypiorkiem w tym biznesie, to jak mówi w wywiadzie dla The Independent, czuje groźby czające się w opiniach ludzi - "Niech to lepiej będzie dobre".

"There are still a lot of, almost, threats. As if people are saying, 'This had better be good.'"

Autoryzowana kontynuacja Colfera dołączyła do wielu innych, jego obawy nie są bezpodstawne, ryzyko fiaska w takich przedsięwzięciach jest ogromne. Wystarczy wyobrazić sobie niezadowolone legiony fanów "oryginalnego" autora.

 And Another Thing...

Kolejnym ryzykantem jest David Benedictus, który po 80 latach przywrócił do życia Kubusia Puchatka. Jednak tu nie poszło tak gładko, jak pisze The Independent, blogosferą wstrząsnęło od negatywnych komentarzy w stosunku do wskrzeszenia żółtego misia. Jednak pisarz nie uląkł się i przyjął wszystko ze stoickim spokojem - "Przecież mnie nie rozedrą."

"What's the worst thing that can happen, that I'll be torn apart by wild journalists? Happened before and I survived. At worst everyone will hate me and I'll just crawl under a bush and hide."

Return to the Hundred Acre Wood

Jednak wbrew temu co myślą fani, napisanie kontynuacji to nie taka prosta rzecz, także od strony prawnej. Zdobycie praw autorskich jest jak poruszanie się po prawno-moralnym polu minowym. Dla spadkobierców jest to także delikatna sprawa. Do tego dochodzi kwestia pieniędzy oczywiście, i wreszcie niewykorzystanego do końca potencjału samych bohaterów literackich.

poniedziałek, 26 października 2009
Zaginiony symbol

Wszystkich fanów Dana Browna na pewno ucieszy nowina, że "Zaginiony symbol" pojawi się w polskich księgarniach 27 stycznia 2010 roku. Powieść wyda  w koedycji Wydawnictwo Sonia Draga i Albatros.

Zaginiony symbol

"Co zaginęło, zostanie odnalezione…

Waszyngton. Harvardzki specjalista od symboliki, Robert Langdon na prośbę swego przyjaciela i mentora, Petera Solomona, ma wygłosić wykład na Kapitolu. Kiedy dociera na miejsce, okazuje się, że ...

na wieczór nie zaplanowano żadnego odczytu, a po chwili na środku rotundy odkryte zostaje makabryczne znalezisko, niepokojąco naznaczone pięcioma tajemniczymi symbolami. Jego przesłanie jest dla Langdona oczywiste – to zaproszenie do dawno zaginionego świata skrywającego ezoteryczną mądrość.

Kiedy okazuje się, że Peter Solomon, filantrop i prominentny członek loży masońskiej, został porwany, Langdon wie, że istnieje tylko jeden sposób, by ocalić przyjaciela: przyjąć tajemnicze zaproszenie i udać się tam, gdzie zaprowadzą go zaszyfrowane wskazówki.

A poprowadzą go podziemnymi korytarzami do tajemnych komnat i świątyń ukrytych pod jednym z najpotężniejszych miast świata. Skrywa ono prastare sekrety loży masońskiej i odkrycia, których wielu wolałoby nie ujawniać. Rozpoczyna się szalona wędrówka i wyścig z czasem, bo Langdon ma zaledwie kilka godzin na dotarcie do celu.  W przeciwnym wypadku jego przyjaciel zginie."

 

wtorek, 20 października 2009
Kain, Bibilia i Jose Saramago

W poniedziałek do sprzedaży weszła nowa książka portugalskiego Noblisty, Jose Saramago "Cain". Pisarz opowiadając własną, ironiczną historię Kaina zdołał przy okazji poważnie zadrzeć z kościołem katolickim. Jego wypowiedzi, pełne brutalnej szczerości i krytyki wzbudziły ogromne wzburzenie w Lizbonie. Autor nazwał Biblię "handbook of bad morals" - podręcznikiem złych morałów, jest też zdania, iż jego powieść nie może gorszyć katolików ponieważ oni, w większości nie czytają Biblii.

"The Bible is a manual of bad morals (which) has a powerful influence on our culture and even our way of life. Without the Bible, we would be different, and probably better people."

Saramago zaatakował "okrutnego i zazdrosnego" Boga, który istnieje tylko w naszych głowach. Tak wielki skandal Noblista rozpętał ostatnio w 1992 roku, książką "The Gospel According to Jesus Christ".

Cain

Źródło:

AFP

niedziela, 18 października 2009
Sequel "Drakuli"

Pradziadek wszystkich wampirów - wielki Drakula, powraca po 112 latach, w powieści napisanej przez potomka Bram'a Stoker'a. Trudno o lepszy termin wydania, w końcu wampiry są teraz u szczytu sławy. Pisanie kolejnych części do klasycznych powieści, których autorzy już dawno nie żyją może być ryzykowne i wystawiać na pastwę bezlitosnych krytyków. Jednak Caroll Memmott, autorka artykułu Sequel to original "Dracula" is well worth a 112-year wait jest dobrej myśli.

Dacre Stoker i Ian Holt w książce "The Un-Dead", kontynują historię po 25 latach od ostatnich wydarzeń, które utwierdziły w przekonaniu nieustraszoną drużynę, Mina and Jonathan Harker, Dr. John Seward i Dr. Abraham Van Helsing, że wybawili świat od potężnego wampira. Teraz ktoś próbuje wykończyć ich, a na scenie pojawia się spragniona krwi księżna Batory.

Dracula - The Un-Dead

poniedziałek, 12 października 2009
1Q84 - 3 tom

Wydawnictwo Shinchosha Publishing Co. wywiesiło w poniedziałek, w Tokio, plakaty informujące fanów Harukiego Murakamiego o trzecim tomie jego ostatniego bestsellera, "1Q84". Pisarz pracuje obecnie nad książką, która ma się ukazać przyszłego lata. Poprzednie dwa tomy sprzedały się w 2,2 mln egzemplarzy.

1Q84

Źródła:

The Japan Times

The Mainichi Daily News

wtorek, 15 września 2009
Dan Brown i "The Lost Symbol"

Dla miłośników przygód niezmordowanego Roberta Langdona, bohatera powieści Dana Browna to gorący tydzień, po sześciu latach pojawia się kolejna książka. New York Times i Los Angeles Times opublikowały już wczoraj pierwsze recenzje łamiąc tym samym swoisty pakt milczenia i tajemnicy okrywający powieść. Krytycy są całkiem przychylni a to wróży jeszcze lepszą sprzedaż.

Dlaczego fani musieli czekać tak długo? W wywiadzie dla Entertainment Weekly autor wyznaje iż złożył sobie obietnicę, że nie napisze kiepskiej kontynuacji (“I will not write a lame follow-up. It could take me 20 years. But I will never turn in a book that I’m not happy with. Four years ago, I wasn’t happy with the book. Five years ago, I wasn’t happy with the book.”). Czy słowa dotrzymał ocenią już sami czytelnicy. Pisarz jasno daje do zrozumienia, że przez te lata wcale się nie obijał, pisząc siedem dni w tygodniu od czwartej nad ranem - tylko pogratulować zacięcia (“I write seven days a week, starting at 4 o’clock in the morning, including Christmas,” he says. “I worked on this book at 4 in the morning in my hotel room while I was living in London and going to court. I’ve probably written 10 novels worth of pages to write The Lost Symbol.”).

The Lost Symbol 

niedziela, 16 sierpnia 2009
Literatura na peryferiach

Przystąpiłam do kolejnego wyzwania Literatura na peryferiach. Wyzwanie trwa od 1 lipca do 21 grudnia czyli szmat czasu, więc moja wstępna lista pewnie się z czasem wydłuży, zawsze znajdzie się coś ciekawego.

Serbia i Czarnogóra - Emir Suljagić "Pocztówki z grobu"

Serbia - Vesna Goldsworthy "Czarnobylskie truskawki"

Turcja - Orhan Pamuk "Stambuł"

Turcja - Elif Safak "Pchli  Pałac"

sobota, 25 lipca 2009
Ostatni Wallander - naprawdę ostatni

Od dziesięciu lat Henning Mankell pisze "ostatnią" książkę z detektywem Wallanderem w roli głównej i nie inaczej jest obecnie. Jednak pisarz zarzeka się, że to naprawdę ostatnia książka. Choć przez te ostatnie dziesięć lat myślał, że każda książka o Wallanderze była tą ostatnią. "Wiem, że znajdą się ludzie, którzy będą ironizować, ale ja wiem, że nie zostało już nic więcej."

W nowej książce detektyw, który został dziadkiem, poszukuje zaginionych teściów córki. Dużą rolę gra tu rozgrywająca się tragedia i pisarz stwierdził, że po tej powieści nie będzie już szansy na napisanie czegoś więcej o Kurcie Wallanderze.

Mankell napisał już ponad 40 książek. Mówi, że  jedną z rzeczy, których nauczył się w życiu to unikanie luk w kreatywności. " Kreatywność we mnie jest wszak sama w sobie powodem do życia."

Zapora (Ostatnio wydana w Polsce "ostatnia" książka z Wallanderem)

Źródło

 
1 , 2
Zakładki:
Länkar (szwedzkie)
Liens (francuskie)
Links (angielskie)
Links (niemieckie)
LISTA ŻYCZEŃ
Moje zestawienia
Poczta
Serie wydawnicze
SPIS ALFABETYCZNY
Też ciekawe
Wyzwania
Zaglądam
statystyka