poniedziałek, 30 listopada 2009
Gottland, Mariusz Szczygieł

Gottland, Mariusz Szczygieł, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2006

 Gottland

 "Gottland" Mariusza Szczygła to książka już uznana, szeroko omawiana i nagradzana, ze wszech miar zasłużenie.

Historia Czechosłowacji to opowieść o kraju doświadczonym, ale z wolą przetrwania mimo wyjątkowo niesprzyjających "okoliczności". Pisarz do swojej książki wybrał czeskie ikony świadomości , ale też historie "wymazane" z pamięci rodaków. Dobór okazał się niezwykle trafny i przedstawia fascynujące  koleje losów ludzkich, nierozerwalnie związanych z ich ojczyzną. I tak możemy poczytać o założeniu i rozwoju jednej z największych firm obuwniczych, Baty i jej niezwykłych właścicielach, opowieści o doli aktorki, Lidii Barovej, piosenkarki Heleny Vondrackovej, Marty Kubisovej, nie zabraknie też Aleksandra Dubceka, Komunistycznej Służby Bezpieczeństwa czy wpływu Franza Kafki.

Dziennikarz ma styl zwięzły, dosadny, ale naładowany ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Rozdziały są krótkie, zwarte, o dużej wymowie. W kilku zdaniach potrafi zawrzeć całą historię wraz ze wszystkimi uczuciami targającymi bohaterów, choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że pisze oschle i rzeczowo.  Czytelnik czyta, kiwa głową i nadziwić się nie może.

"Troje dzieci z pierwszego małżeństwa: Anna, Antonin i osiemnastoletni Tomas, staje przed pięćdziesięcioletnim ojcem. Żądają spadku po matce. Proponuję też, aby dał im od razu to, co mieliby odziedziczyć po jego śmierci. Nie mają czasu czekać tyle lat, a poza tym w domu jest ciasno."

Gdy czytamy o firmie Bata, jej historia wydaje się momentami nieprawdopodobna, wręcz surrealistyczna, to samo dotyczy innych, umieszczonych w tej książce. Absurd, to słowo, które bez przerwy się narzuca w trakcie czytania. Momentami książka zakrawa na fikcję godną Orwella. Autorowi nie brak też swoistego poczucia humoru.

"W tym czasie w sąsiednich Niemczech władzę absolutną zdobywał mężczyzna, który - jak ktoś zauważył - najbardziej był wdzięczny swojemu ojcu za porzucenie pospolitego, wiejskiego nazwiska Schicklgruber.

To jasne.

Pozdrowienie "Heil Schicklgruber" byłoby zbyt rozwlekłe."

Albo polecenie władz praskich dla saperów, aby zniszczyć pomnik Stalina "z godnością" czy też rozkaz pozbycia się całej kiczowatej literatury amerykańskiej i zastąpienie jej socrealistycznym bublem. Dziennikarz przedstawia nam naród, który by przetrwać musiał się poddać i dostosować.

Bibliografia z jakiej korzystał autor też robi wrażenie, z tego wszystkiego umiał wyłuskać anegdoty oryginalne, poruszające, niektóre wręcz groteskowe. Szczygieł przetworzył historię Czechosłowacji na język i potrzeby swojego oryginalnego reportażu. Polecam.

CZARNE

O czym się mówi na niemieckim rynku książki

Goethe Institut przedstawia na swojej stronie wybór nowej niemieckiej beletrystyki i literatury faktu, który odzwierciedla – za pośrednictwem recenzji z czołowych mediów niemieckojęzycznych – najnowsze trendy i rekomendacje literackie po targach książki. Taki przegląd najnowszej literatury w pigułce. Znajdziemy tu nowe książki Herty Muller, Moniki Maron, Judith Herman, Petera Stamm, Sibylle Berg, Esther Kinsky, Wernera Biermann, Inge Jens, Wolfganga Englera.

Nagroda Wielkiego Kalibru

W sobotę wręczono Nagrodę Wielkiego Kalibru Mariuszowi Czubajowi, autorowi książki "21:37". 

"21:37" Mariusza Czubaja rozpoczyna cykl powieści kryminalnych "Polski psychopata", których głównym bohaterem jest komisarz Rudolf Heinz. Komisarz zajmuje się tropieniem sprawców najbardziej brutalnych i tajemniczych przestępstw. Wiosną 2007 Rudolf Heinz dołącza do specjalnej grupy operacyjnej, która ma wyjaśnić sprawę makabrycznego morderstwa dwóch młodych mężczyzn - studentów seminarium duchownego. W kontekście morderstwa pojawiają się dwie tytułowe liczby - 21 i 37.

Jak pisze wydawca powieści, Wydawnictwo W.A.B, to klasyczny kryminał osadzony w polskich, bardzo współczesnych realiach. Napisany z mistrzowską precyzją i antropologiczną wyobraźnią. A komisarz Heinz – niczym inspektor Maigret Simenona – nie spocznie, póki nie wyjaśni każdej, najbardziej nawet demonicznej zagadki.

Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 r. Otrzymuje ją autor najlepszej powieści kryminalnej lub sensacyjnej, która została wydana w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. W 2004 r. jako pierwszy Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymał Marek Krajewski za powieść "Koniec świata w Breslau".

21:37

WAB

09:02, bsmietanka , Nagrody
Link Dodaj komentarz »
sobota, 28 listopada 2009
Jedzenie. Rytuały i magia

Jedzenie. Rytuały i magia, opracowanie Franz-Theo Gottwald, Lothar Kolmer, Muza, Warszawa 2009

Jedzenie. Rytuały i magia

 Książka niemieckich antropologów to zbiór artykułów na temat funkcji pożywienia. Procesy industrializacyjne w ostatnich latach bardzo zmieniły rolę posiłków, które straciły swoją  rolę integrującą i budującą tożsamość. Jedzenie zaczęło mieć charakter towarzyszący. Jednak zamieszczone w tym zbiorze opracowania dotyczą w głównej mierze tradycyjnych funkcji spożywania pokarmów wraz z ich rytuałami. Poruszone zwyczaje powoli zanikają w dzisiejszym świecie więc dobrze jest dowiedzieć się, czego za chwilę może zabraknąć.

Publikacja podzielona jest na kilka działów: "Składanie ofiar i jedzenie", "Jeść i być jedzonym", "Uczty i ceremonie", "Plony a tożsamość kulturowa" oraz "Przejmowanie i wykluczanie". Autorami artykułów są antropologowie, etnolodzy, teologowie oraz historycy co daje szerszą perspektywę na opracowane tematy i pozwoliło uniknąć skupiania się, przy tak szerokim temacie na jednej nauce.

 Mamy tu dużo ciekawych anegdotek historycznych i szeroki kontekst międzykulturowy. Poznajemy genezę żydowskiej Paschy, chrześcijańskiego zwyczaju dzielenia się chlebem, tabu żywieniowe w islamie - choć te tematy są szerzej opracowane w innych książkach. Mamy też okazję dowiedzieć się o zwyczajach takich plemion jak Yanomami, Lakandonowie, Indianie Purhepecha. Można powiedzież, że niektóre z zawartych informacji są co najmniej intrygujące, jak np. Pieśń do "bąka" (dla ulżenia wzdęciom).

Jednakże zamieszczone teksty mają dość nierówny poziom, niektóre świadczą o niezwykłej wiedzy i fachowości autora, inne nie wyróżniają się niczym, są krótkie, zwięzłe i odwołują się do dawno publikowanych prac, nie wnosząc nic nowego. Ciekawy dobór tematów w pewnym sensie wynagradza niedostatki, ale autorzy skupiają się w swoich rozdziałach na jednym wybranym zagadnieniu, napomykając jedynie o innych problemach. Książkę poleciłabym komuś kto dopiero zaczął interesować się antropologią gdyż bardziej oczytanego fascynata może znudzić brakiem nowych informacji. Świetna pozycja dla laików, którzy pragną zaczerpnąć trochę szeroko rozumianej wiedzy związanej z obrzędami i posiłkami.

Kategorie: antropologia / seria Spectrum

piątek, 27 listopada 2009
Szaleńcy u władzy

W ofercie wydawnictwa Dialog pojawiła się nowa książka, o niezwykle ciekawym tytule "Szaleńcy u władzy", autorstwa Pascala de Suttera.

Szaleńcy u władzy

Szaleńcy u władzy to w fascynujący sposób napisana książka, przedstawiająca i omawiająca cechy osobowości, jakimi muszą dysponować ci, którzy chcą osiągnąć sukces w polityce. Autor korzysta tu także z doświadczenia i badań tzw. profilerów politycznych, psychologów opisujących osobowość osób publicznych na podstawie ich wystąpień i tekstów dostępnych w prasie.
W książce pojawiają się wykresy obrazowo pokazujące cechy znanych polityków, takich jak Nicolas Sarkozy i Ségolène Royal, omówione są także osobowości dyktatorów, Adolfa Hitlera, Józefa Stalina i Saddama Husajna.

„Czy sfera polityczna jest maszynką do niszczenia zdrowia psychicznego tych, którzy się przez nią przewijają? Czy rywalizacja i permanentne niebezpieczeństwo nie prowadzi do paranoi? Czy zakładanie masek i odgrywanie ról przez aktorów politycznej sceny nie sprzyja pojawianiu się pewnych form schizofrenii? Kto wytrzyma liczne mankamenty władzy: przepracowanie, chroniczną nieprzewidywalność, brak snu, zdrady, presję medialną?” – pyta Pascal de Sutter.

Wniosek, jaki płynie z tych badań jest w gruncie rzeczy przygnębiający. Skuteczne w polityce są osoby obdarzone cechami, których zazwyczaj nie lubimy.

Pascal de Sutter jest profesorem psychologii, wykładowcą na uniwersytecie w Leuven, a także ekspertem w zakresie psychologii politycznej.

DIALOG

Kiermasz książek

Kiermasz książek wydawnictwa słowo/obraz terytoria

Kiermasz książek

Przyjazne ceny dla środowiska akademickiego
rabaty od 30 do 50%

Książki w wyjątkowej cenie 9,90 i 14,90 zł

Oferujemy ponad 150 tytułów

Zapraszamy na stoisko Księgarni Ossolineum „Litera” w Pałacu Staszica
Warszawa, ul. Nowy Świat 72

Czas trwania kiermaszu: od 24 listopada do 24 grudnia

słowo/ obraz terytoria

Nagrody Klio

Wczoraj otwarto oficjalnie XVIII Targi Książki Historycznej i ogłoszono zwycięzców do Nagrody Klio:

Kategoria autorska

Nagroda I stopnia:
- Mariusz Mazur, „O człowieku tendencyjnym... Obraz nowego człowieka w propagandzie komunistycznej w okresie Polski Ludowej i PRL 1944-1956” (Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

Nagroda II stopnia:
- Eryk Krasucki, „Międzynarodowy Komunista. Jerzy Borejsza biografia polityczna” (Wydawnictwo Naukowe PWN)

Nagroda III stopnia:
- Halina Manikowska, „Jerozolima - Rzym - Compostela. Wielkie pielgrzymowanie u schyłku średniowiecza” (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej)

Kategoria monografii naukowych

Nagroda I stopnia:
- Jacek Żuerk, „Ruch »księży patriotów« w województwie katowickim w latach 1949-1956” (Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu)

Nagrody II stopnia:
- Grzegorz Myśliwski, „Wrocław w przestrzeni gospodarczej Europy (XIII--XV wiek). Centrum czy peryferie?” (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej)

- Paweł Żmudzki, „Władcy i wojownicy. Narracje o wodzach, drużynie i wojnach w najdawniejszej historiografii Polski i Rusi” (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej)

Wyróżnienie: .
- Ewa Gruner-Żarnoch, „Starobielsk w oczach ocalałych jeńców” (Wydawnictwo LT W)

Kategoria Edytorska

Trzy wyróżnienia:
- Instytut Archeologii i Etnologii PAN - za książkę pod red. Michała Kobusiewicza „Pradzieje Wielkopolski. Od kamienia do średniowiecza”

- Muzeum Narodowe w Krakowie - za książkę „Urbs celeberrima. Księga pamiątkowa na 750-lecie lokacji Krakowa”

- Biblioteka Narodowa - za książkę „Atlas Antonia Milla” z 1583 roku

Kategoria Varsaviana

Nagroda I stopnia:
- Piotr Majewski, „Ideologia i konserwacja. Architektura zabytkowa w Polsce w okresie socrealizmu” (Wydawnictwo Trio)

Wyróżnienia:
- Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, cykl edytorski „Biblioteka Warszawska”

- Muzeum Powstania Warszawskiego, „Rozpoznaj Warszawę. Nieznane fotografie z rodzinnych archiwów 1939-1945”

- Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, „Skrawek wolnej Warszawy. Codzienność powstańczej Starówki w fotografii Jerzego Chojnackiego”

PWKH

czwartek, 26 listopada 2009
Miasto i psy, Mario Vargas Llosa

Miasto i psy (La ciudad y los perros), Mario Vargas Llosa, przełożył Kazimierz Piekarec, Kolekcja Gazety Wyborczej

Miasto i psy

Książka, która otworzyła peruwiańskiemu pisarzowi drogę na literacki parnas i wzmogła falę mody na powieści iberoamerykańskie. Latynoamerykański macho, jakim był ojciec Maria, chciał wychować syna na mężczyznę i zdusić w zarodku podejrzane tendencje do pisaniny, więc wysłał go do szkoły wojskowej. Te kilka lat dostarczyło synowi inspiracji, która utwierdziła go tylko w literackiej karierze.

Miejsce akcji to głównie Szkoła Wojskowa im. Leoncia Prado, wysłani tam młodzieńcy zwykle słyszeli od rodziców, że to uczyni z nich prawdziwych mężczyzn, większość z nich nie miała innego wyboru dalszej drogi edukacji. Szkoła jest miejscem kosmopolitycznym, uczęszczają do niej biali, czarni, górale - młodzieńcy ze wszystkich stron kraju, wszyscy muszą dorosnąć, zmierzyć się z wzajemną bezwzględnością i niechęcią. Jednak wojskowy dryl, koszarniaki, surowość przełożonych nie są w stanie ograniczyć młodzieńczej fantazji i energii. Dyscyplina to tylko pozór, który doprowadza do coraz większej degeneracji chłopców. Bezlitosny regulamin, który ma przystosować tak odmienne i niezależne jednostki jakimi są dorastający kadeci przynosi skutek wręcz odwrotny. Pierwsze roczniki przechodzą przez coś, co my nazywamy falą, jednak nie wszyscy się jej poddają, nasi bohaterzy zawiązują organizację Koło, której charyzmatycznym przywódcą staje się Jaguar, najsilniejszy i najbardziej szalony kadet. Przejmują handel tytoniem i alkoholem, wymykają się do miasta, kradną pytania testowe - kontrabanda kwitnie. Jednak ostatnia kradzież zadań egzaminacyjnych doprowadza do tragedii, której ofiarą staje się Niewolnik, najwrażliwszy z chłopców. Jego polubowne zachowanie i uczciwość nie przysporzyła mu przyjaciół, a samych dręczycieli. Taka nieprzystosowana jednostka, wiecznie tkwiąca w innym świecie, budzi podejrzliwość otoczenia przyzwyczajonego do brutalności życia, cwaniactwa, wykorzystywania słabszych.

Pisarz porusza kilka ważkich tematów, stale aktualnych w literaturze. Czym jest prawdziwa męskość? Fabuła to tylko pretekst by pokazać różne realizacje męskości w jakie wtłoczeni są bohaterowie. Agresywny śmiałek, szalony szatan, brutalny donżuan czy honorowy wojskowy. Ojcowie przekazują synom najgorsze wzorce. Rodzic Alberta, niezwykle poważany przez jego kolegów, dobrze zarabia, jest zawsze wystrojony i często pojawia się na mieście u boku nowej kobiety - tych podbojów mu zazdroszczą, klasy i bezczelności. Nikt nie bierze pod uwagę jego nieszczęśliwej, dumnej matki. Porucznik Gamboa mający pod swoją pieczą w szkole rocznik Poety, to mężczyzna odpowiedzialny, silny i surowy - wzbudza szacunek wśród kadetów mimo wymierzania im upodlających kar. 

Kobiety w tej książce to tylko bezwolny dodatek czekający na decyzję mężczyzny, jego wybawienie bądź pognębienie. Podrywane dziewczyny nie mogą wykonać pierwszego ruchu, dopóki są młode przebierają w kawalerach, później ich wybór się kurczy. To męska płeć decyduje jak będzie wyglądało ich przyszłość i rodzina.

Czym jest zdrada? Inaczej widzi ją honorowy Jaguar, a inaczej wrażliwy chłopiec jakim jest Niewolnik. Moralne i etyczne problemy z jakimi stykają się dorastający młodzieńcy są rozpatrywane przez nich poprzez pryzmat honoru i bycia prawdziwym mężczyzną. Jednak wobec nieuczciwych dorosłych i ich wątpliwych postaw etycznych młodzież przyjmuje ich zasady gry by móc się odnaleźć w świecie.

 

Literatura na peryferiach

Olga Tokarczuk i Trójka

Dziś (26.11.09, godz. 21.00) w Klubie Trójki gościem Jerzego Sosnowskiego będzie Olga Tokarczuk, a mowa będzie między innymi o jej najnowszej,  powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, opisywanej przez wydawnictwo jako „thriller moralny".

 Prowadź swój pług przez kości umarłych

Trójka

środa, 25 listopada 2009
Getto w Łodzi i Augustpriset

Steve Sem-Sandberg otrzymał najbardziej prestiżową obok Nobla szwedzką nagrodę literacką - Augustpriset, za  opowiadającą o żydowskim getcie w Łodzi powieść "De fattiga i Łódź". Autor najlepszej szwedzkiej książki w kategorii literatura piękna odebrał brązową statuetkę oraz 100 tysięcy koron w poniedziałek wieczorem w sztokholmskiej filharmonii.

De fattiga i Łódź

"De fattiga i Łódź" to powieść wielu głosów, ale jej głównym jest Rumkowski. Do napisania tej książki autor przygotowywał się kilka lat, na 650 stronach przedstawia losy ludzi getta łódzkiego. Jak do tej pory tomiszcze zbiera same pozytywne recenzje w Szwecji.

DN.se

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7
Zakładki:
Länkar (szwedzkie)
Liens (francuskie)
Links (angielskie)
Links (niemieckie)
LISTA ŻYCZEŃ
Moje zestawienia
Poczta
Serie wydawnicze
SPIS ALFABETYCZNY
Też ciekawe
Wyzwania
Zaglądam
statystyka