Blog > Komentarze do wpisu
Litwin i Andegawenka, Stefan Kuczyński

Litwin i Andegawenka,Stefan Kuczyński

 Litwin i ANdegawenka, Stefan Kuczyński

Na powieść Stefana Kuczyńskiego natknęłam się przez przypadek, właściwie to wystarczyło mi, że akcja toczy się w średniowieczu by z ciekawością po nią sięgnąć. Ostatnio znów ciągnie mnie w okolice mroków owych wieków.

Tytułowa para to oczywiście Jadwiga Andegaweńska i Władysław II Jagiełło. Losy Litwina zaczynamy śledzić od śmierci jego ojca, młody władca przejmuje stery rządów i od razu widać, że do tego stworzony. Opinie dotyczące jego niezwykłego szczęścia i mądrości powtarzają się nagminnie w tej powieści, czyniąc z bohatera książki postać nieznośnie nudną. Niestety podobnie wypada Jadwiga, tylko, że ona jest piękna, surowa i pobożna.

Autor nie do końca potrafił oddać uczucia jakie musiały targać bohaterami, nie czuć tu pasji, namiętności czy nienawiści. Postacie są papierowe, ich opisy dość drewniane. Czytamy o ich miłościach, ale nie poruszają nas, pozostawiają obojętnymi, taki styl może być dla niektórych męczący gdyż i opisów jest sporo. To taka książka, w którą zagłębiamy się niespiesznie, odpoczywamy sobie i podpatrujemy życie Jagiełły i Jadwigi. Mimo burzliwych wydarzeń, niespokojnych czasów, Krzyżackich podstępów akcja nie do końca porywa. Do tego mamy tu wyraźny podział na tych dobrych i złych, oczywiście w myśl zasady, że krzyżackie plemię to plugastwo zdradzieckie.

Akcja toczy się niespiesznie i w zależności od humoru czytelniczego możemy oskarżyć pisarza o opieszałość lub bardzo rozważne dawkowanie emocji. Można przeczytać, ale mocno namawiać nie będę.

poniedziałek, 12 grudnia 2011, bsmietanka

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/12/12 19:26:11
Uśmiechnęłam się na stwierdzenie, iż książka o średniowieczu, więc musiałaś przeczytać. Ja tak mam z renesansem, a jak jeszcze się napatoczą Medyceusze albo Michał Anioł to musowo. :)
-
zamiastki
2011/12/13 00:18:25
Ja mam, tak się chyba teraz pisze, zajawkę na 20-lecie międzywojenne. Szczególnie kręci mnie reportaż, film,satyra i kabaret z tamtych lat. Ale Średniowiecze i Renesans - pełen szacun!
-
2011/12/20 14:25:19
guciamal
tak :), są takie okresy w historii, o których trzeba wiedzieć WSZYSTKO, i żebym to ja wiedziała dlaczego u mnie padło na to średniowiecze i XIX wiek
-
2011/12/20 14:26:10
zamiastki
moje zajawki trwają już długo i chyba mi nie przejdą :)
statystyka