Blog > Komentarze do wpisu
The Tainted Relic

The Tainted Relic : An Historical Mystery (The Medieval Murderers, #1)by The Medieval Murdererers - Simon Beaufort, Michael Jecks, Susanna Gregory, Bernard Knight, Ian Morson, Philip Gooden, Whole Story Audio Books

The Tainted Relic

The Medieval Murderes to grupa popularnych autorów historycznych kryminałów, na którą składają się Simon Beaufort, Michael Jecks, Susanna Gregory, Bernard Knight, Ian Morson i Philip Gooden. Ci przedsiębiorczy pisarze postanowili połączyć siły i napisać wspólnie książkę, wyszło im z tej współpracy już pięć tomów. Ponieważ nie mogłam zdecydować się na żadną z serii promowanych przez każdego z tych autorów wybrałam hurtowo wszystkich w jednym.

Sam pomysł zrzeszenia się w imię wspólnego tworzenia i zarabiania pieniędzy wydaje mi się całkiem trafiony. Mamy jedną grubaśną książkę (lub audiobooka) gdzie możemy posmakować każdego z wyżej wymienionych twórców. Wszyscy mają swoich bohaterów, którzy zwykle prowadzą śledztwa w średniowieczu.

Akcja "The Tainted Relic" rozpoczyna się w 1100 r., w Jerozolimie, zaraz po jej zdobyciu przez chrześcijan. Ci, zachowują się nie zupełnie tak, jak przystało na wyznawaną wiarę, mordują i plądrują ile sił wlezie, profanując przy tym miejsca święte. W jednym z kościołów przechowywany był fragment krzyża Jezusa, jego opiekun wraz z rodziną zostają zamordowani, jednak nim oprawcy zdążyli ich uciszyć sprawujący pieczę nad reliktem niewierny przeklina go. Klątwą zostaną obłożeni wszyscy ci, którzy dotkną świętego krzyża, gdy tylko relikwia opuści ich pieczę umrą. W ten sposób najcenniejsza z możliwych relikwii staje śmiercionośną bronią - pomysł choć ironiczny, to dość naciągany. Przed nami pięć historii poświęconych przeklętej drzazdze i pokłosiu ofiar jakie zbiera. Spodobało mi się to że sam motyw relikwii potraktowany jest w sposób dość sarkastyczny, autorzy trochę kpią z ówczesnego społeczeństwa i czarnego rynku obiektów kultu.

Miałam wrażenie, że autorzy mocno o serca wzięli sobie to, że akcja wszystkich historii ma miejsce w średniowieczu i szafują jak mogą morderstwami. Czasem nim zdążyłam się połapać kim jest dana postać, ta już dawno wyciągnęła nogi, a śledztwo było w toku. Byłoby mi jednak prościej gdybym wcześniej poznała wszystkich bohaterów-detektywów, lepiej bym się połapała. Sama historia rozciąga się na przestrzeni ponad 500 lat, kolejno osadzone w różnych brytyjskich miastach. Czytelnik zostaje właściwie rzucony na głębokie wody losów kolejnych detektywów, historia każdego z nich nie jest w tej książce przedstawiona. Wpadamy w sam środek ich życiowych wyborów i perturbacji.

Stwierdzam, że wolę jednak rozpracować każdego z autorów oddzielnie, choć mówią, że w kupie siła.

sobota, 14 sierpnia 2010, bsmietanka

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
kornwalia.mikropolis
2010/08/15 11:07:43
Wyjątkowo zabawna recenzja Ci wyszła ;))
-
2010/08/17 10:02:42
Cieszę się, że znalazła uznanie ;)
statystyka